Plama? Co za pech! Jeśli właśnie spotkała nas taka sytuacja i mamy do czynienia z zabrudzeniem z kategorii „niemożliwe do usunięcia” to z pomocą może nam przyjść tylko odrobina magii. Nie, nie, to nie żarty, mówimy jak najbardziej poważnie, o bardzo pomocnej rzeczy, jaką jest melaminowa gąbka, zwana przez producentów „magiczną gąbką”

Ten mały gadżet może pomóc nam usunąć brud gromadzony latami, wyczyścić ślady po długopisie, czy pozwoli olśniewać bielą naszym butom sportowym. Poznajmy bliżej to maleńkie cudo!

Co to jest magiczna gąbka?

Magiczna gąbka powstała z pianki melaminowej. Cóż to takiego? Melamina jest krystaliczna, w pierwszej fazie procesu przybiera formę gazu, a następnie poprzez schłodzenie oddzielana jest od pozostałych związków. Wtedy przyjmuję formę stałą i jest cięta na kawałki.

Pierwotnym przeznaczeniem pianki melaminowej jest izolacja akustyczna i termiczna, ale jak się okazuje świetnie radzi sobie również w zupełnie innej roli. Ot, multitasking!

Magiczna gąbka – jak to działa?

Skąd bierze się magia w magicznej gąbce? Jak takie cuda może sprawiać tak mała, niepozorna i tania rzecz? Już tłumaczymy jak, działa gąbka z melaminy.

czyszczenie armatury magiczna gabka

Zasadę działania magicznej gąbki możemy porównać do papieru ściernego, ale takiego bardzo, bardzo drobnego. Cała magia tkwi w jej budowie, nie jest nasączona żadnym środkiem chemicznym, który rozprawiałby się ze wspomnianymi zabrudzeniami. Gąbka melaminowa usuwa je z powierzchni poprzez ścieranie. Ważne, aby mieć tę wiedzę i świadomie używać melaminowej gąbeczki. Powinna być stosowana doraźnie, jako rozwiązanie na bardzo trudne plamy. Zbyt częste wspomaganie się magiczną gąbką na danej powierzchni może zostawić na niej ślady, takie jak zmatowienie, czy mikro zarysowania.

Jeśli jesteście przed pierwszym zastosowaniem gąbki z melaminy i zastanawiacie się, czy czyścić nią na sucho, czy na mokro, już odpowiadamy. Gąbka jest najefektywniejsza, kiedy jest delikatnie namoczona, wilgotna. Nie może ociekać wodą jak zmywak, ani też być zupełnie sucha.

Do czego i jak używać magicznej gąbki?

Jest wiele powierzchni i typów zabrudzeń, z którymi magiczna gąbka świetnie sobie poradzi. Niemniej jednak jest również sporo elementów w naszym domu, których nie powinniśmy narażać na działanie melaminowej gąbeczki.

Co możemy śmiało nią czyścić i jak to robić?

Magiczna gąbka to przyjaciel wszystkich twardych i odpornych na zarysowania powierzchni. Ze względu na swój ścierny charakter nie wszędzie możemy się nią posłużyć, ale będzie pomocna w sprzątaniu zarówno kuchni, łazienki, jak i podłóg w całym domu. Niejednokrotnie może okazać się pomocna przy czyszczeniu obuwia, usuwaniu zabrudzeń ze ścian, czy myciu okien.

Gąbka z melaminy swoje najlepsze właściwości osiąga w momencie, gdy jest delikatnie zwilżona, na sucho będzie czyścić, ale tylko powierzchownie usunie zabrudzenia.

Zastosowanie magicznej gąbki w codziennym życiu

Magiczna gąbka to idealny przyjaciel wszystkich odpornych na zarysowania powierzchni jak na przykład płytki i fugi pomiędzy nimi. Tutaj zadzieje się prawdziwa magia albo bowiem gąbka dopasowuje się do czyszczonych powierzchni i idealnie dociera nawet do najmniejszych zakamarków.
Gąbka z melaminy to również świetny sposób na plamy na ścianach, te powstałe z odcisków dłoni, czy te będące efektem szalonej twórczości maluchów. Flamastry, kredki, długopisy czy małe rączki – magiczna gąbka sobie z nimi poradzi. Doskonale usuwa ślady po psich czy kocich brudnych łapkach, które każdy posiadać pupila wie, również powstają na ścianach….

Magiczną gąbkę w swojej podręcznej domowej szafce powinni mieć też miłośnicy sportowego obuwia. Białe, gumowe spody sneakersów i trampek bardzo szybko przestają być idealnie białe. Z pomocą przychodzi nasza bohaterka – magiczna gąbka. O ile z podeszwami współgra wyśmienicie, o tyle ze skórzaną powierzchnią, czy materiałem już mniej. Te elementy zostawmy dla ściereczki z mikrofibry ERLA MIRFA.

Podobnie jest z piekarnikiem, którego chyba nikt z nas nie lubi myć. Magiczna gąbka pomoże nam usunąć zaschnięty tłuszcz i inne zabrudzenia powstałe w wyniku styku jedzenia z wysoką temperaturą. Nie jest to łatwe zadanie, ale z melaminową gąbką staje się mniej straszne i jesteśmy w stanie całkiem szybko się z nim uporać.
Silnie zabrudzone elementy ceramiki w kuchni, łazience, osady na sztućcach, na których kubkach nie domyje zmywarka. Z nimi bez najmniejszego problemu poradzi sobie magiczna gąbka. Pamiętaj o tym, by zawsze dokładnie wypłukać przedmioty, które mają bezpośredni kontakt z żywnością.

Gąbka swoją magię zademonstruję, również podczas czyszczenia baterii łazienkowych i kuchennych. Te elementy to zmora nie jednej Pani domu. W łatwy i prosty sposób pozbędziemy się zacieków czy kamienia z elementów sanitarnych.

Magiczna gąbka – czy możesz jej użyć kilka razy?

Czy magiczna gąbka jest jednorazowa? Wszystko zależy od wielkości powierzchni, jaką czyścimy. Ze względu na swoje właściwości i strukturę gąbka w trakcie czyszczenia ulega ścieraniu i kruszy się w przypadku mycia dużej powierzchni, mocno wymagającej, jak np. ściana, czy płytki z fugami będzie raczej jednorazową pomocą, a czasem może się okazać nawet, że jeden kawałek jest niewystarczający.

magiczna gabka w kuchni

Inaczej sytuacja wygląda przy małych elementach. Dobrym przykładem są tu buty i ich białe podeszwy. Wówczas gąbka posłuży nam kilkukrotnie, wystarczy ją dobrze wypłukać pod bieżącą wodą i wycisnąć. Najlepiej, jeśli w takim przypadku potniemy gąbkę na mniejsze części i takim niewielkim elementem będziemy pracować w danym momencie.

Czego NIE czyścić magiczną gąbką?

Do czyszczenia magiczną gąbką nie nadają się powierzchnie delikatne, czy materiały wrażliwe na ścieranie. Ze względu na swoją charakterystykę działania gąbka może je trwale uszkodzić.

Przestrzegamy także przed używaniem gąbki na swoim ciele. Oczywiście na wielu portalach możecie znaleźć porady o usuwaniu plam po atramencie właśnie za pomocą magicznej gąbki. Być może nawet okaże się ona skuteczna, ale na pewno na naskórku pojawią się mikrouszkodzenia, wywołane ścieraniem. Mogą one być bolesne, a także ciężko i długo się goić. Nie polecamy!

Częste używanie magicznej gąbki na delikatnych powierzchniach może spowodować zmatowienia oraz zarysować powierzchnię.

Zaczynając pracę z magiczną gąbką zawsze, rozpocznij czyszczenie w najmniej widocznym miejscu, by uniknąć powstania zarysowań.

Czy magiczna gąbka jest bezpieczna?

Gąbka z melaminy jest bezpiecznym środkiem do czyszczenia powierzchni w naszym domu i poza nim. Powierzchni, o których pisaliśmy i które są odporne na zarysowania. Pamiętajmy również, że jest to środek doraźny do stosowania w szczególnych przypadkach. Nie powinna to być nasza stała pomoc w sprzątaniu, ponieważ na dłuższą metę zarysują czyszczone powierzchnie.

Magiczna gąbka – opinie i gdzie ją kupić?

Magiczna gąbka jest dość powszechnie dostępna. Znajdziemy ją w ofertach sklepów stacjonarnych, jak i online. Nie jest to droga rzecz, kosztuje dosłownie kilka złotych i często jest oferowana w zbiorczych opakowaniach po kilka sztuk.

  • ERLA MEGGI MAGICZNA GĄBKA 4SZT
    Economy pack 4szt. 6x10x2 cm

Znajdź sklep
w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Rekomendujemy wybór jakościowych produktów, które zapewnią nam komfort podczas sprzątania i przyniosą oczekiwane efekty. Takim przykładem jest gąbka ERLA MEGGI. To zestaw składający się z czterech magicznych i poręcznych gąbek w wymiarze 6 x 10 x 2 cm.

Magiczna gąbka to jak sama nazwa wskazuje czysta magia. Dzięki niej pozbędziemy się naprawdę uciążliwych plam, które gdyby nie ona moglibyśmy spisać na straty. Do tego jest niedroga i nie wymaga stosowania dodatkowych środków jak płyny, czy inne detergenty. Magiczna gąbka tylko przy odrobinie wody potrafi zdziałać cuda.