Meble drewniane znajdziemy w niemal każdym domu, hotelu, barze i pubie. Jest wiele rodzajów drewna, z których produkuje się meble. Rodzaj materiału ma oczywiście wpływ na wartość mebli. Jednak, bez względu na wartość, każde meble drewniane wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Stosowanie nieodpowiednich środków może spowodować uszkodzenia i plamy. Jak wybrać dobry płyn do mebli? Który płyn do czyszczenia mebli będzie równocześnie skuteczny w czyszczeniu, dobry w pielęgnacji i bezpieczny?

Czyszczenie mebli z drewna, zarówno w domu jak i w lokalach usługowych, nie zawsze jest łatwym zajęciem. Poza tym liczy się czas. Po wielogodzinnej pracy nikt nie ma ochoty i czasu na długotrwałe sprzątanie. Trzeba stosować środek, który jest skuteczny i zapewnia szybki efekt, a także bezpieczeństwo. Dobry płyn do mebli powinien mieć także dodatkowe funkcje. Jakie? Zapobieganie osadzaniu się kurzu. Płyn antystatyczny do mebli zdecydowanie zapobiega powstawaniu warstwy kurzu na meblach. To bardzo ważne w gastronomii, w lokalach usługowych, ale także i w domach. Jeśli ktoś mieszka w pobliżu ruchliwej ulicy, przy szutrowej drodze, a do tego ma w domu centralne ogrzewanie – kurzu w jego mieszkaniu nie zabraknie.
Na szczęście – mamy rozwiązanie. Zanim je przedstawimy, opowiemy jeszcze o tym, z czego dokładnie są wykonane i jak powinno się dbać o meble drewniane. Bo nawet najlepszy płyn do mebli nie pomoże, jeśli użytkownik mebli będzie popełniał poważne błędy.

Z czego wykonane są meble?

W każdym domu znajdziemy meble wykonane z drewna. Te najdroższe produkowane są ze szlachetnych rodzajów drzew, takich jak heban, mahoń czy drewno agarowe (najdroższe). Najczęściej do produkcji mebli używa się drewna dębowego, bukowego, sosnowego, modrzewiowego, orzechowego i orzechowego. Najtańsze meble produkowane są z płyt wiórowych i płyt MDF. Te też powstają z drewna, a zatem też możemy je zaliczyć do mebli drewnianych.
Meble drewniane znajdziemy także w hotelach, barach, pubach i restauracjach. Stoliki, ławy, drewniane lady – spotkamy je w większości lokali. W lokalach użytkowych są one narażone na szereg czynników, które przyspieszają ich zużycie. Poza tym wiele z tych mebli wykorzystywanych jest na zewnątrz, sezonowo, co dodatkowo przyspiesza ich zużycie. Piasek, kurz, promienie słoneczne, wilgoć podczas opadów deszczu. Do tego dochodzi zużycie mechaniczne (kontakt z ubraniami, często mokrymi albo z piaskiem) i plamy z różnych rodzajów żywności.

Jak dbać o meble drewniane?

Zacznijmy od tego, że dbać trzeba. Bo w przeciwnym razie meble stracą swój urok. Meble drewniane , te z prawdziwego drewna, nie są tanie. Dlatego warto pamiętać także o aspekcie ekonomicznym. Zgodnie z zasadą, jak dbasz, tak masz. Dotyczy to w szczególności lokali gastronomicznych. Inwestycja w nowe meble, w trudnych czasach, może zrujnować finanse firmy.

O czym należy pamiętać, kiedy mamy w firmie albo w domu meble drewniane?

 • Trzeba chronić meble przed wilgocią. Dobre drewno powinno być zaimpregnowane. Jednak nawet w takim przypadku, trzeba pamiętać, aby chronić meble przed nadmiarem wilgoci. W lokalach gastronomicznych należy ustawiać meble pod dachami. W razie deszczu trzeba wycierać wodę chłonnymi ściereczkami. Nie zaleca się także mycia mebli drewnianych przy użyciu dużej ilości wody. Wody musi być jak najmniej. Jej nadmiar natychmiast trzeba usunąć. Jeśli mamy dobry płyn do mebli, nie potrzebujemy dużych ilości wody.
 • Woda jest najbardziej szkodliwa dla mebli wyprodukowanych z płyt MDF i płyt wiórowych. Powoduje ich puchnięcie. Takie meble po nasiąknięciu wodą są bezpowrotnie uszkodzone.
 • Meble drewniane można łatwo uszkodzić poprzez kontakt z gorącymi przedmiotami. Zatem, w przypadku barów, restauracji i lokali gastronomicznych należy zdecydowanie unikać stawiania na nich gorących naczyń, grilli, hot potów itd.
  Tak samo w domu. Nawet dzbanek z gorącą herbatą może spowodować uszkodzenie drewnianego blatu. Wszystko trzeba stawiać na odpowiednich podstawkach ochronnych.

 • Mokre plamy, nie usuwane przed długi czas, czerwone wino, soki z barwiących owoców (np. z czarnej porzeczki) mogą doprowadzić do przebarwień. Usuwanie przebarwień na bieżąco jest szczególnie ważne w przypadku lokali gastronomicznych, hoteli, restauracji. Jeśli wino albo sok z barwiących owoców zniknie w strukturę drewna – nie będzie już możliwości usunięcia przebarwienia. Należy także na bieżąco usuwać żywność czy środki chemiczne, z którymi drewno ma styczność.
 • Czyszczenie mebli musi być przeprowadzane przy użyciu bezpiecznych środków. Płyn do czyszczenia mebli musi być bezpieczny dla określonego rodzaju drewna. Na przykład meble egzotyczne mogą wymagać stosowania specjalnych środków czyszczących, które nie doprowadzą do ich uszkodzenia i przebarwienia. Należy pamiętać, że płyn do czyszczenia mebli (zarówno z połyskiem, jak i płyn do czyszczenia mebli matowych) musi być pozbawiony agresywnych składników. Nie trzeba stosować agresywnych substancji chemicznych, aby stworzyć skuteczny płyn do czyszczenia mebli.
 • I co oczywiste – po prostu chrońmy meble przed potencjalnymi uszkodzeniami. Nie majsterkujmy na meblach, nie malujmy, nie dawajmy dziecku malować ani bawić się modeliną czy plasteliną na naszych blatach czy w pobliżu mebli. Pamiętajmy, że meble mogą być też uszkodzone przez zwierzęta. Stosujmy ochronne podstawki, kiedy korzystamy z gorących naczyń.
 • W lokalach gastronomicznych dbajmy o to, aby maksymalnie zmniejszyć styczność mebli z czynnikami, które mogą je uszkodzić. Chrońmy je przed wilgocią, piaskiem, kurzem, gorącymi naczyniami itd.

Skuteczny płyn do czyszczenia mebli – Erla Fresto

Erla Fresto to skuteczny, profesjonalny i bezpieczny płyn do czyszczenia mebli, zawierający równocześnie składniki pielęgnujące. Erla Fresto to płyn do mebli zabezpieczonych lakierem -matowych, błyszczących i mebli drewnopodobnych (a zatem wykonanych z płyt wiórowych czy też MDF).

Bez problemu poradzi sobie z różnymi meblami drewnianymi – zarówno tymi klasycznymi jak i nietypowymi takimi jak drewniane lamele. Również elementy wykonane ze sklejki lub obklejone fornirem zyskają piękny, świeży wygląd.

Erla Fresto nadaje się do zastosowań domowych oraz profesjonalnych. Można go stosować w lokalach gastronomicznych, hotelach, restauracjach itd. Dzięki wysokiej skuteczności znacząco skróci czas potrzebny na sprzątanie i czyszczenie. Można go stosować na bieżąco, interwencyjnie, w razie stwierdzenia jakichś zanieczyszczeń na meblach. Można go używać na koniec dnia pracy, do kompleksowego wyczyszczenia wszystkich mebli drewnianych.

 • ERLA FRESTO 750 ml
  Płyn do czyszczenia i pielęgnacji mebli drewnianych

Znajdź sklep
w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Płyn do czyszczenia mebli Erla Fresto zawiera w swoim składnie skuteczne, ale bezpieczne i nieagresywne składniki czyszczące. Jak wspomnieliśmy wcześniej, płyn do mebli matowych i błyszczących Erla Fresto ma w swoim składzie także składniki pielęgnujące drewno. To na przykład olejek z drzewa cedrowego, który ożywia kolor drewna wydobywając z niego naturalną barwę, a jednocześnie pielęgnuje drewno i nadaje mu miły zapach.

Erla Fresto nie pozostawia smug, a po jego użyciu powierzchnia nie jest tłusta. Erla Fresto to także płyn antystatyczny do mebli. Co to znaczy? Środek zapobiega osadzaniu się kurzu przez dłuższy czas. Podczas stosowania, Erla Fresto szybko odparowuje. Wygodny atomizer pozwala na łatwe dozowanie środka.

O czym jeszcze warto pamiętać przy czyszczeniu mebli?

Do mycia mebli drewnianych, także z użyciem Erla Fresto, warto stosować miękkie gąbeczki i chłonne, miękkie ściereczki. Przed użyciem środka czyszczącego warto zetrzeć z mebli warstwę kurzu, piasku itd. stosując samą lekko wilgotną ściereczkę.

Pamiętajmy, że drogie meble wykonane ze szlachetnych rodzajów drewna (w tym antyki) wymagają specjalistycznej pielęgnacji, przy użyciu zaawansowanych środków. Np. wosku pszczelego. Erla Fresto do bardzo skuteczny kosmetyk do czyszczenia mebli domowych, barowych, restauracyjnych, hotelowych itd. wykonanych z drewna i materiałów drewnopodobnych.