Kominek jest miejscem, które dla wielu osób kojarzy się z przytulnością i relaksem. Wzrok przykuty do migoczących płomieni przez czystą szybę oraz ciepło rozchodzące się po domu – niewiele rzeczy jest równie relaksujących. Jednak, by kominek mógł cieszyć oczy i ogrzewać wnętrze, konieczne jest regularne czyszczenie kominka wewnątrz. W tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo zadbać o swój kominek, aby przez lata służył bezawaryjnie.

Czyszczenie kominka wewnątrz – dlaczego warto?

 1. Bezpieczeństwo: Zanieczyszczony kominek stanowi ryzyko pożarowe. Gromadząca się sadza i inne osady mogą się zapalić, prowadząc do niebezpiecznych sytuacji.
 2. Efektywność spalania: Brud wewnątrz kominka może wpływać na przepływ powietrza i skuteczność spalania drewna. Czysty kominek działa efektywniej, dostarczając więcej ciepła z tej samej ilości drewna.
 3. Jakość powietrza: Brudne kominki mogą wytwarzać więcej dymu i zanieczyszczeń, które dostają się do wnętrza domu. Regularne czyszczenie pomaga zapobiegać emisji niezdrowych związków do powietrza, którym oddychamy.
 4. Wygląd: Czysta szyba kominkowa pozwala cieszyć się widokiem ognia. Okopcona szyba w kominku przeszkadza w pełnym doświadczeniu przyjemności płynącej z patrzenia na płomienie.
 5. Koszty eksploatacyjne: Kominek, który jest regularnie czyszczony, będzie miał dłuższą żywotność. Unikanie kosztownych napraw i wymiany części jest możliwe poprzez regularne czyszczenie i konserwację.
 6. Zapach: Niewłaściwie utrzymany kominek może powodować nieprzyjemne zapachy w domu. Sadza i niedopalone resztki drewna mogą wydzielać specyficzny i odrzucający zapach. Regularne czyszczenie zapewnia, że kominek pali w optymalnych warunkach i minimalizuje nieprzyjemny odór.

Podsumowując, regularne czyszczenie kominka wewnątrz nie tylko poprawia wydajność i bezpieczeństwo urządzenia, ale również przyczynia się do zdrowszego i bardziej komfortowego środowiska w domu.

czyszczenie kominka wewnątrz - rozpalony ogień

Czyszczenie kominka wewnątrz – jak często?

Częstotliwość czyszczenia kominka zależy w dużej mierze od intensywności jego eksploatacji oraz indywidualnych cech konkretnego modelu. Poniżej przedstawiamy ogólne wytyczne dotyczące czyszczenia kominka:

 1. Po zakończonym sezonie grzewczym: W tym okresie warto usunąć sadzę z szyb kominkowych i przewodów. Należy również pozbyć się nagromadzonych substancji łatwopalnych oraz popiołu.
 2. Raz na trzy miesiące w sezonie grzewczym: Regularne czyszczenie kominka w trakcie sezonu grzewczego pomaga w utrzymaniu jego efektywności oraz bezpieczeństwa. Szczególną uwagę warto poświęcić elementom takim jak ruszt, szamot, płyty żeliwne czy deflektor.
 3. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego: Jest to idealny moment na dokładne przyjrzenie się kominkowi, ocenę jego stanu i dokonanie wszelkich niezbędnych napraw.

Warto zaznaczyć, że różne modele kominków mają różne wymagania konserwacyjne. Na przykład kominki z kurtyną powietrza charakteryzują się szybko brudzącymi się szybami, które wymagają mycia co kilka dni. Z kolei szyby z powłoką pirolityczną mają zdolność do samooczyszczania się, dzięki czemu sadza wypala się, gdy osiada na szkle pokrytym warstwą tlenku chromu.

Tak więc, dbanie o kominek i regularne czyszczenie to klucz do jego długiej i bezpiecznej eksploatacji. Nawet jeśli korzystasz z kominka sporadycznie, warto przestrzegać powyższych zaleceń, by cieszyć się ciepłem i przyjemnym widokiem płomieni przez wiele sezonów.

czyszczenie kominka wewnątrz - czyszczenie szyby

Co będzie konieczne, aby wyczyścić kominek?

Aby dokładnie wyczyścić kominek i przywrócić mu piękny wygląd oraz pełną funkcjonalność, potrzebujesz odpowiednich narzędzi i produktów. Do podstawowych należy szczotka do sadzy, która służy do usuwania luźnej sadzy i popiołu z wnętrza kominka. Powinna mieć sztywne, ale niezbyt twarde włosie, które umożliwi skuteczne czyszczenie bez ryzyka porysowania powierzchni. Szufelka i wiadro są niezbędne do zbierania i usuwania popiołu oraz innych zanieczyszczeń.

Rękawice ochronne to kolejny kluczowy element, który chroni ręce przed zabrudzeniem oraz ewentualnymi urazami podczas czyszczenia. Dla zabezpieczenia otoczenia kominka przed zabrudzeniem warto też przygotować gazetę lub folię malarską. Można je rozłożyć wokół kominka, aby chronić podłogę i meble.

Gąbka lub szmatka przydadzą się do nanoszenia produktów czyszczących i polerowania szyby kominka, podczas gdy spray z wodą może być używany do zmiękczania osadów i ułatwiania ich usuwania. Stare ręczniki lub szmatki to dobre rozwiązanie do wycierania wnętrza kominka i usuwania nadmiaru płynu, lub resztek produktu czyszczącego.

Na koniec Erla Grillex. Jest to środek wielozadaniowy, który doskonale nadaje się do czyszczenia szyb kominkowych. Skutecznie rozpuszcza zabrudzenia wynikające z osadzania się dymu i sadzy. Nanoszony w postaci aktywnej pianki umożliwia skuteczne działanie, rozpuszczając nawet stare i ciężkie do usunięcia zabrudzenia.

 • ERLA GRILLEX 750 ml
  Płyn do czyszczenia grilli i piekarników
Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Jak wyczyścić wkład kominkowy?

Wkład kominkowy jest sercem każdego kominka, dlatego jego regularne czyszczenie jest kluczowe dla efektywnego działania i bezpieczeństwa domu. Oto kroki, które powinieneś podjąć, aby dokładnie oczyścić wkład kominkowy:

 1. Przygotuj miejsce pracy: Zanim zaczniesz, upewnij się, że kominek jest całkowicie zimny. Zaopatrz się w rękawice ochronne, by uniknąć poparzeń i zanieczyszczeń. Połóż również gazety lub folię malarską wokół kominka, aby chronić podłogę przed zabrudzeniem.
 2. Usuń popiół: Za pomocą szufelki, zbierz większość popiołu i umieść go w ognioodpornym wiadrze. Pamiętaj, że popiół z drzewa jest doskonałym nawozem ogrodowym, więc nie musisz go wyrzucać!
 3. Usuń sadzę: Użyj szczotki do sadzy, by delikatnie, ale dokładnie oczyścić wnętrze kominka z sadzy i innych osadów. Konieczne może być kilkukrotne przecieranie, aby usunąć najbardziej uporczywe zabrudzenia.
 4. Oczyszczanie kanałów wentylacyjnych: Jeśli Twój kominek jest wyposażony w kanały wentylacyjne, upewnij się, że są one czyste i niezablokowane. Może to wymagać specjalnej szczotki lub narzędzia do ich czyszczenia.
 5. Sprawdź uszczelki i elementy: Przy okazji czyszczenia, warto również sprawdzić stan uszczelek drzwiczek oraz innych ruchomych części wkładu kominkowego. Jeśli uszczelki są zużyte lub uszkodzone, konieczna może być ich wymiana.
 6. Wyczyść szybę kominka: Okopcona szyba w kominku to typowy problem, z którym boryka się wielu właścicieli kominków. Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić szybę w kominku i pozbyć się problemu okopconej szyby, warto wiedzieć, że podczas palenia drewna osadzają się na niej sadza i dym. Chociaż tradycyjne metody, takie jak pasta z popiołu czy ocet zmieszany z wodą, są popularne, mogą wymagać więcej czasu i wysiłku. Dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas bez kompromisów co do efektów, wielozadaniowy Erla Grillex stanowi doskonałe rozwiązanie. Jego aktywna pianka efektywnie rozpuszcza osady dymu i sadzy, przywracając szybie krystaliczną czystość.
 7. Przemyć i osuszyć: Po dokładnym czyszczeniu wnętrza, przemyj je wilgotną szmatką, aby usunąć resztki sadzy i produktów czyszczących. Następnie pozostaw kominek do wyschnięcia na kilka godzin przed ponownym użyciem.

Pamiętaj, że regularne czyszczenie wkładu kominkowego nie tylko zwiększa wydajność palenia, ale także zapobiega potencjalnie niebezpiecznym sytuacjom, takim jak pożary sadzy. Zadbaj o swój kominek, a on będzie służył Ci przez wiele lat!

Jak palić, aby kominek się nie brudził?

Aby cieszyć się kominkiem bez żadnych niedogodności, kluczowy jest właściwy opał i odpowiednie jego użytkowanie. Zastanawiasz się, jak palić w kominku żeby nie śmierdziało i aby uniknąć nadmiernego brudzenia się jego wnętrza?

 1. Wybierz właściwe drewno: Najpierw sprawdź, czy drewno, którym palisz, jest odpowiednio suche. Mokre drewno może wydzielać gęsty i nieprzyjemny dym, prowadząc do niskiej temperatury spalania, co z kolei powoduje, że drewno wędzi się, zamiast palić. Najlepszym wyborem będzie drewno z drzew liściastych, takich jak brzoza, dąb, jesion, grab i buk. Unikaj drewna iglastego, ponieważ żywica, która z niego wydobywa się, może prowadzić do trudnej do usunięcia sadzy.
 2. Zadbaj o drożność komina: Jeżeli kominek dymi, mimo, że opał jest odpowiedni, to warto sprawdzić drożność komina. Zanieczyszczenia w kominie, takie jak gniazda ptaków, sadza, patyki czy liście, mogą blokować przepływ dymu. Regularne wizyty fachowca zapewnią, że kominek będzie działał optymalnie.
 3. Uważaj na wentylację: Jeśli kominek nadal dymi, pomimo prób wyeliminowania innych problemów, przemyśl kwestię wentylacji w pomieszczeniu. Jeśli masz szczelne drzwi i okna, delikatne rozszczelnienie okien może pomóc. W przypadku zamkniętych wkładów kominkowych warto rozważyć dodatkowe kanały wentylacyjne.
 4. Prawidłowe podłączenie: Dbałość o to, by kominek był dobrze podłączony do kanału dymowego, to kolejny kluczowy aspekt. Długi i skomplikowany przewód dymowy może prowadzić do cofania się dymu, dlatego ważne jest, by upewnić się, że komin jest prawidłowo podłączony.

Podsumowując, aby kominek działał prawidłowo i nie powodował problemów z nieprzyjemnym zapachem czy brudzeniem się, warto dbać o odpowiedni opał, drożność komina, właściwą wentylację oraz prawidłowe podłączenie kominka. Regularne czyszczenie i konserwacja są kluczowe dla zachowania estetyki i funkcjonalności kominka.