Grill to urządzenie, bez którego trudno sobie wyobrazić działalność większości barów i restauracji. Grill znajdziemy także w wielu domach, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz (grille elektryczne i grille ogrodowe). Grillowanie to prawdziwa przyjemność i atrakcja dla klientów. Jest tylko jeden poważny problem – zabrudzenia i czyszczenie grilla. Jak je usunąć? Rozwiązaniem jest niedrogi i skuteczny środek do czyszczenia grilla. Jak go znaleźć? Odpowiemy w naszym artykule.

W większości firm z branży gastronomicznej stosowane są grille gazowe i elektryczne. Są przeznaczone do grillowania kawałków mięsa, burgerów, kebabu (grille poziome), pieczywa (panini, tortilli, tostów) a niekiedy także warzyw i serów.

Grill jest świetnym narzędziem do podgrzewania gotowych kanapek, wypełnionych różnymi dodatkami. Jest jeden problem. Na grillu pozostają resztki jedzenia. To nie tylko tłuszcz wyciekający z mięsa, o którym niemal zawsze się wspomina. To także kawałki pieczywa (które dość szybko się palą), zioła, kawałki sera.

Grill trzeba czyścić regularnie. Co to znaczy? Nie można czekać do końca dnia pracy. Bo już po godzinie, czy dwóch, grill może być pełen tłustych plam z przypalonego tłuszczu, kawałków pieczywa, ziół i przypraw.
Każde kolejne użycie grilla powoduje, że to wszystko zmienia się w spaleniznę, która jeszcze mocniej przylega do elementów grzejnych, a także otoczenia grilla. To oczywiście, nie jedyny problem. Zwęglony tłuszcz i resztki są powodem niemiłej woni spalenizny, która będzie odpychać.

Podobne problemy, z resztkami przypalonego tłuszczu i innych składników potraw występują w takich urządzeniach jak rożna (np. stosowane w barach i sklepach do pieczenia kurczaków), ruszty (wykorzystywane w barach i w cateringu), komory wędzarnicze, wędzarnie profesjonalne (zakładowe) i małe, domowe lub gastronomiczne.

Przypalony tłuszcz to także problem patelni (profesjonalnych, grillowych i domowych), woków, a także podstawowych urządzeń kuchennych, takich jak płyty grzewcze oraz kuchenki gazowe.
Problem przypalonych resztek jedzenia dotyka także grille domowe (elektryczne) i zewnętrzne (ogrodowe). Wszędzie tam, gdzie się intensywnie smaży lub piecze, pojawia się problem spalenizny. I jest to problem trudny do usunięcia, nieestetyczny, niebezpieczny i niezdrowy.

czyszczenie-piekarnika
Czyszczenie piekarnika za pomocą płynu Grillex.

Dlaczego trzeba regularnie czyścić grille, komory wędzarnicze, płyty grzewcze, rożna i ruszty?

Powód pierwszy – o którym już wspomnieliśmy wcześniej. Im dłużej resztki jedzenia znajdują się na rusztach, tacach w piecykach, dolnej części rożna itd., tym bardziej się przypalają. I tym trudniej je później usunąć.
Skrobanie zanieczyszczeń powoduje uszkodzenia różnych powierzchni, np. teflonowych czy ceramicznych, na płytach grzejnych i w grillach.

Powód drugi – spalenizna nie ma miłego zapachu. Im więcej spalenizny, tym więcej niemiłej woni, która zagłusza prawdziwy aromat potraw. A przecież to aromat jest jednym z magnesów, którzy przyciąga klientów do danego lokalu. Aromat pieczonego albo grillowanego jedzenia jest piękny i umiejętność jego wydobycia i podkreślenia za pomocą przypraw, stanowi o jakości kucharza. Profesjonalnego, z małego baru i tego domowego.

Powód trzeci – resztki spalenizny mogą osadzać się na nowych potrawach, przygotowywanych w danym urządzeniu. I spalenizna, np. przypalony tłuszcz, będzie psuć smak kolejnej potrawy. Doda jej goryczy.

Powód czwarty – czystość świadczy o jakości danego lokalu, albo kucharza domowego.
Jedno spojrzenie na brudny grill, albo zalaną tłuszczem podstawę grilla od kebabu – i klient może skierować się w stronę wyjścia.

Powód piąty – przypalone resztki jedzenia są niezdrowe. Spalony tłuszcz zawiera np. polimery kwasów tłuszczowych, które są wyjątkowo szkodliwe.
W przypadku grilli ogrodowych, zasilanych węglem, dodatkowo na rusztach osadza się pył z węgla i substancje chemiczne z podpałek.
Duża ilość przypalonego tłuszczu nie pochodzi tylko z tłuszczu, jaki zawiera mięso. Trzeba pamiętać, że wiele mięs jest marynowanych w olejach z przyprawami.

Powód szósty – resztki tłuszczu, jaki pozostał po pieczeniu, grillowaniu czy wędzeniu, mogą się zapalić. Tłuszcz wytopiony z mięsa zapali się w temperaturze ok. 200 st. Celsjusza.
Olej z kolei (z marynaty albo użyty do smażenia) zapali się w temperaturze od 230 do 260 st. C. Wystarczy spojrzeć, jak wiele tłuszczu gromadzi się na grillu albo opiekaczu, który służy do pieczenia kebabu albo kurczaków. Ile tłuszczu zostaje na grillu lub patelni po grillowaniu gotowych, mrożonych cevapcici, burgerów albo kotletów?

Powód siódmy – tłuszcz i resztki pokarmów, nawet przypalone, przyciągają owady. I nie tylko je. Psujące się resztki jedzenia, nawet niewielkie, są idealną pożywką dla bakterii. A przecież nie chcemy przeżyć zatrucia pokarmowego. Ani spowodować go u naszych klientów, albo gości w domu.

Jak widać, powodów do regularnego czyszczenia grilla, wędzarni, rożna itd. jest aż siedem. Wystarczy.

czyszczenie-ruszt
Płyn Grillex pomaga usunąć zaschnięty tłuszcz osadzony na rusztach.

Domowe sposoby na czyszczenie grilla

W sieci, a także w różnych poradnikach, prasie kobiecej i kalendarzach, można znaleźć
różnej maści porady, dotyczące czyszczenia spalonych tłuszczy i innych resztek jedzenia. Zaleca się między innymi, przygotowywanie roztworu z sody, albo octu.
To wszystko jest nieskuteczne i szkoda na to czasu.

Czy ktoś, kto np. prowadzi bar, ma czas na sporządzanie różnych mikstur i czyszczenie nimi grilla albo innych sprzętów w trakcie pracy? Oczywiście, że nie.

Rozwiązaniem jest profesjonalny, skuteczny środek do czyszczenia grilla oraz urządzeń kuchennych i gastronomicznych, który pozwoli na szybkie usuwanie zanieczyszczeń. Takim środkiem jest Grillex.

czyszczenie-grilla
Płyn Grillex skutecznie rozpuszcza przypalony tłuszcz

Grillex – profesjonalny płyn do czyszczenia grilla i innych urządzeń kuchennych i gastronomicznych, na których osadza się tłuszcz, spalenizna i resztki jedzenia

Grillex to nowy płyn do usuwania tłuszczu, opracowany dla marki Erla.
Czym jest Erla? To siostrzana marka znanego w całej Polsce i wielu krajach świata brandu K2 Auto Jak Nowe.
Kosmetyki samochodowe, produkowane przez K2, cieszą się ogromną popularnością i są cenione przez użytkowników w Polsce i wielu innych krajach świata. Łączą one w sobie dużą skuteczność działania, piękny zapach, ergonomiczne opakowanie, a także atrakcyjną cenę.
W związku z wielką popularnością produktów K2, specjaliści z firmy postanowili stworzyć na bazie dotychczasowych doświadczeń nowe produkty, przeznaczone do innych zastosowań, niż motoryzacja. I tak powstała marka Erla.

Grillex to najnowszy środek w gamie produktów Erla. To profesjonalny środek do czyszczenia grilla, profesjonalny środek do czyszczenia piekarnika, wędzarni, rusztu i do wielu innych zastosowań.
Kompozycja składników, użytych do produkcji środka, miała na celu stworzenie skutecznego preparatu, rozpuszczającego przypalony tłuszcz, zapieczone resztki potraw, a także zabrudzenia będące efektem zadymienia.
Środek do usuwania tłuszczu w kuchni Grillex został opracowany przede wszystkim z myślą o specjalistach. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować go także w domu i w ogrodzie (do czyszczenia grilla ogrodowego, standardowego albo gazowego).

 • ERLA GRILLEX 750 ml
  Płyn do czyszczenia grilli i piekarników

Znajdź sklep w okolicy

Skopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.

Grillex można stosować do czyszczenia:

 • Grilli elektrycznych, gazowych i standardowych;
 • Piekarników i stosowanych w nich blach do pieczenia oraz wbudowanych rożen;
 • Rożna wszelakiego typu, w tym pionowego (np. do pieczenia kebabu);
 • Komór wędzarniczych;
 • Przypalonych patelni i garnków.

O czym warto pamiętać, stosując środek Grillex?

 • Czyszczone powierzchnie nie mogą być gorące. Należy odczekać, aż ostygną.
 • W przypadku niektórych urządzeń trzeba zastosować się do instrukcji obsługi producenta. Np. w przypadku grilli gazowych zalecane jest tzw. wypalanie. Po jego zakończeniu można przystąpić do czyszczenia urządzenia. Oczywiście, po tym, jak ono ostygnie.
 • Grillex nanosi się na czyszczoną powierzchnię, korzystając z wygodnego atomizera.
 • Po naniesieniu środka na zanieczyszczone powierzchnie należy odczekać od 1 do 2 minut.
 • Następnie należy przetrzeć czyszczone miejsca za pomocą mokrej gąbki. A potem je spłukać. Jeśli cały tłuszcz nie został usunięty, cały proces należy powtórzyć.

Uwaga: z racji dużej siły działania składników aktywnych Grillex nie nadaje się do stosowania na powierzchniach malowanych i lakierowanych. Nie należy go też stosować do czyszczenia aluminium i miedzi.

Profesjonalny środek do usuwania tłuszczu w kuchni Grillex to doskonały pomocnik dla profesjonalistów oraz osób, gotujących i grillujących w domach.